Yabancı Yatırımcı Borsada İlk Çeyreği Alışla Tamamladı

Yabancı Yatırımcı Borsada İlk Çeyreği Alışla Tamamladı

Borsa İstanbul Pay Piyasası’nda mart ayında 659 milyon dolarlık satış yapan yabancı yatırımcı, yılın ilk çeyreğinde ise net 250 milyon dolarlık alım gerçekleştirdi.

AA muhabirinin Borsa İstanbul verilerinden derlediği bilgilere göre, Borsa İstanbul'da ocak ve şubat aylarında 909 milyon dolarlık net alım yapan yabancı yatırımcıların martta bu alımların 659 milyon dolarlık kısmını sattığı görüldü. 

Yabancı yatırımcılar böylece yılın ilk çeyreğini net 250 milyon dolarlık alımla tamamladı. 2018'in ilk çeyreğinde 780 milyon dolarlık net satış gerçekleştiren yabancı yatırımcıların, 2019'un aynı döneminde alış tarafında yer almaları BIST 100 endeksinin de bu dönemde yüzde 2,8 değer kazanmasını sağladı. 

Yabancı yatırımcıların martta en çok tercih ettiği hisseler arasında Vestel Elektronik ve uzun zamandır satış baskısı altında olan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) öne çıkarken, satışlarda ise likiditesi yüksek ve endeks üzerinde ağırlığı fazla olan hisseler başı çekti. 

Analistler, Londra piyasasında swap faizlerindeki aşırı oynaklığın Türk lirası ihtiyacı olan yabancı yatırımcıyı Borsa İstanbul pay ve tahvil piyasalarında satışa yönelttiğini belirterek, bu olağan dışı durumun iki haftayla sınırlı kaldığını, nisan ayıyla birlikte swap piyasasının gündemden düştüğünü ifade etti. 

31 Mart'ta gerçekleştirilen yerel seçim sonrası yurt içinde gündemin tekrar ekonomiye dönmesiyle pay piyasalarında son bir haftadır alıcılı bir seyir izlendiğine dikkati çeken analistler, yabancı yatırımcıların mart ayında sattıkları hisselerin önemli bir kısmının geri alınmış olabileceğini dile getirdi.
 

Gelişmelerden

ilk siz haberdar olun